Alkohol- negatywne skutki dla zdrowia

Głosy w tym kontrowersyjnym temacie są podzielone. Z jednej strony społeczeństwo jest mocno uświadamiane o szkodliwym wpływie alkoholu na zdrowie, z drugiej jednak- znamy też praktyki „kieliszek na trawienie”, a pije się przecież wznosząc toast „zdrowie!”. Czy alkohol jest wrogiem? Jakie są minusy spożywania napojów procentowych? 

Każda substancja spożyta w pewnej ilości może być zabójcza lub szkodliwa. Innymi słowy- niezależnie, czy będzie to cukier, tabletka witaminowa, czy alkohol- może stać się trucizną. 

Choroby spowodowane przez alkohol

Wpływ alkoholu na organizm może dotyczyć każdego z układów. Poza streotypowym, choć prawdziwym, zabijaniem szarych komórek, przez negatywny wpływ na układ krwionośny, pokarmowy, rozrodczy (alkohol może prowadzić do impotencji) po wiele innych problemów, schorzeń. Dodatkowo alkohol jest winowajcą nowotworów, marskości wątroby, zapalenia trzustki, ostrego zapalenia wątroby. Osłabia odporność, prowadzi do zaburzeń akcji serca, rozregulowuje ciśnienie tętnicze. Pacjenci skarżą się również na bóle mięśnia sercowego, a potwierdzeniem na rozregulowaną jego pracę są badania, np. EKG czy echo serca. 

Sam wygląd zewnętrzny człowieka również ulega zmianie po regularnym, cyklicznym spożywaniu alkoholu- zaczynając od twarzy- staje się obrzęknięta, opuchnięta i czerwona. Oczy mogą stać się bardziej żółte, gdy uszkodzony zostanie narząd, jakim jest wątroba. Jej niewydolność charakteryzuje się także zmianą koloru skóry na bardziej żółty. 

Układ pokarmowy może nie tylko zostać zaatakowany przez nowotwór. Konsekwencją spożywania alkoholu może być refluks żołądkowy, wrzody w przewodzie pokarmowym, niewydolność całego układu, objawiająca się początkowo wymiotami i biegunką. 

Lista schorzeń, chorób, dolegliwości towarzyszących osobom „pijącym” jest długa. Warto edukować się w tym zakresie.

Historia zna przypadki, gdzie to właśnie alkohol stał się powodem śmierci, a doświadczenie zmarłego z napojami procentowymi rozpoczęła się od lampki wina do obiadu czy piwa, by milej spędzić wieczór.

Leczenie uzależnienia od alkoholu

Instytucją, która wspiera osoby z problemem alkoholowym jest Poradnia Leczenia Uzależnień. Trudno jest przyznać się przed sobą, że alkohol nie jest wyborem, lecz koniecznością, by przetrwać kolejny dzień. Brak napojów procentowych często powoduje stany depresyjne lub lękowe, a w konsekwencji burzy silną wolę i trudniej jest zrezygnować z kolejnej ich dawki. Stan osób nietrzeźwych odbija się również na ich bliskich – mowa tu wówczas o współuzależnieniach. Leczenie alkoholizmu odbywa się w warunkach szpitalnych lub w oddziale zamkniętym. Istotna jest wówczas psychoterapia, która wspiera każdego dnia osobę uzależnioną w walce ze swoją słabością. 

Dodaj komentarz