E-papierosy nie są zdrowym zastępstwem dla papierosów

Spotkanie ze znajomymi, przerwa w pracy lub wieczorny relaks. Fajnie jest czasem „puścić dymka”. Warto jednak wiedzieć, że zarówno dymek wygenerowany papierosem elektrycznym, podgrzewaczem jak i papieros są szkodliwe. Wpływają one nie tylko na osoby stosujące używkę, ale także innych w jej otoczeniu. Alternatywne metody wdychania nikotyny są tym bardziej zagrożeniem- szeroki wachlarz zapachów olejków kusi również osoby niepalące do spróbowania. W taki sposób duża część z nich stała się regularnymi użytkownikami e-papierosów, a w konsekwencji- osobami uzależnionymi. 

Czym są e-papierosy?

E-papierosy to urządzenia, które służą do przemiany tzw. olejku lub liquidu w parę, która jest wdychana przez użytkownika do płuc. Olejki te są połączeniem między innymi: aromatów, nikotyny, gliceryny, glikolu propylenowego, a nawet nanocząsteczki metali. W składzie występują także inne substancje szkodliwe. Stężenie nikotyny w liquidach jest zmienne. Zaciąganie się powstałą parą niesie porównywalne skutki do wdychanego dymu tytoniowego. Co prawda inne substancje są składowymi tych dwóch produktów, jednak przez luki prawne odnośnie jakości e-papierosów, są one nadal nieodpowiednio kontrolowane. 

Atrakcyjność e-papierosów

Kuszące zapachy zachęcają do częstszego sięgania po e-papierosy w porównaniu do tradycyjnych papierosów. Często liquidy są podgrzewane przez użytkowników w domu, ponieważ nie wytwarzają nieprzyjemnego zapachu w porównaniu do dymu tytoniowego. Jest to powód, dla którego „palacze” stosujący alternatywną metodę palenia, przyjmują kolejne dawki nikotyny częściej. 

Szkodliwość e-papierosów

Szkodliwość papierosów elektrycznych jest potwierdzona badaniami zarówno na ludziach, zwierzętach jak i otoczeniu. Wykazują one, że mają zły wpływ na układ oddechowy, a nawet rozwój mózgu. Pomimo braku substancji smolistych, nadal wdychane związki w danym okresie czasu mogą spowodować nieodwracalne dla zdrowia skutki. Nikotyna z kolei działa psychoaktywnie – zaczyna sterować układem nerwowym uspokajając lub pobudzając organizm i domagając się kolejnych dawek. 

Dodaj komentarz